Home » Manifesto Turkish

Manifesto Turkish

English – العربيةEspañolDeutschрусский языкFrenchTurkishItalianPolskiCatalan

REMEMBERING – FORGETTING

 

HATIRLAMAK – UNUTMAK

9 Kasım’da Berlin’de Duvar’ın yıkılışının 25. yıl dönümü kutlandı.

Yıl boyunca gerek duvarının inşaasıyla, gerek Berlin’in bölünmesiyle gerekse soğuk savaş ve 1989’daki barışçıl devrimle ilgili çok sayıda organizasyon ve sergi düzenlendi.

Amaç topluma barışın, özgürlüğün ve refahın kolay elde edilmediğini, duvarın yıkılışı için verilen mücadeleyi ve tekrar birleşmek için yaşanan zorlukları gözler önüne sermek ve hatırlatmak idi.

Ancak amaçlarımızdan hangilerine ulaşabildik? Gerçekten duvarları aşabildik mi? Yoksa daha yapılacaklar var mı?

Dünya’nın dört bir yanında hala duvarlar inşa edilmekte. Bu duvarlardan 14 tanesini projemiz için seçtik. Seçtiğimiz duvarlar tıpkı eski Berlin Duvarı gibi insanları birbirinden ayırıyor ve onları dış dünyaya karşı izole ediyor.

Toplumca unutulmaya yüz tutmuş o insanlara dikkat çekmek istiyoruz. Bu yüzden unutma ve hatırlama arasındaki çatışmaya olan farkındalığı arttırmak için mücadele veriyoruz. -Hiç yaşanmamış olması arzu edilenleri hatırlamak adına verilen mücadele.

Tarihini unutan toplumlar onu tekrar yaşamaya mahkumdur.

Bu sorunların unutulup gitmemesi için farkındalığı birlikte arttırmak istiyoruz; çünkü duvarların kaldırılmasının yalnızca bir hayal olarak kalmasını istemiyoruz.
Bu yüzden, Willy Brandt’ın 9 Kasım 1989’da yaptığı konuşmada dile getirdiği gibi, duvarların yıkılması gerektiğine ve böylelikle insanların bir arada mutlu mesut yaşayacağına inanıyoruz.

Pin It on Pinterest