Home » Manifesto Polish

Manifesto Polish

English – العربيةEspañolDeutschрусский языкFrenchTurkishItalianPolskiCatalan

REMEMBERING – FORGETTING

 

Pamięć – ZAPOMNIENIE

W dniu 9 listopada, Berlin obchodził 25-lecie upadku muru berlińskiego.

Liczne imprezy i wystawy odbywające się w ciągu minionego roku były nawiązaniem do budowli, jaką jest mur berliński, do podziału Berlina, zimnej wojny i pokojowej rewolucji  z 1989.  Głównym celem imprez było przede wszystkim pokazanie społeczeństwu, że pokój, wolność i dobrobyt nie powinny być brane za pewnik. Demonstrowano, aby pokazać, jak trudno było przekroczyć dzielącą ludzi “ścianę”, pokonać mur i zjednoczyć nacje.

Ale jakie cele udało się dotychczas osiągnąć? Czy naprawdę pokonaliśmy wszystkie mury, czy może jeszcze nie?

Na całym świecie wciąż budowane sa liczne, nowe ściany. Wybraliśmy czternaście z nich do naszego projektu. Są to mury, które podobnie jak ściany byłego muru berlińskiego, oddzielaja i izolują ludzi od świata zewnętrznego.

Chcemy zwrócić uwagę na tych ludzi, którzy często wydają się być zapomnieni przez społeczeństwo. Dlatego też dążymy do podniesienia świadomości na temat walki między zapamiętywaniem i zapominaniem – walki o to, aby pamiętać coś co w pierwszej kolejności nigdy nie powinno mieć miejsca.

Ludzie, którzy zapominają o swojej historii, są skazani na jej powtarzanie.

Wspólnie chcemy podnieść świadomość, aby upewnić się, że kwestie te nie popadną w zapomnienie, ponieważ nie chcemy, aby zniknięcie tych ścian pozostało jedynie marzeniem.

Jesteśmy przekonani, podobnie jak Willy Brandt był przekonany w trakcie swojego wystąpienia w dniu 9 listopada 1989 roku, że ‘’ściany muszą zostać zburzone, aby ludzie mogli być szczęśliwi i zadowoleni z życia’’.

Pin It on Pinterest